O MotilityCount

W 2010 Jacob Mollenbach wraz ze Steen’em Laursene’em wyszli ze śmiałą wizją: chcieli stworzyć domowy test, który dałby wiarygodną informację o męskiej płodności (jakości spermy). Zapleczem tego pomysłu była ich obopólna, ponad 15-letnia praca w dziedzinie niepłodności: Steen jako naukowiec, a później współwłaściciel kliniki leczenia bezpłodności, a Jacob jako kierownik ds. badań i rozwoju. Steen i Jacob dokonali w tym czasie kilku bardzo ważnych obserwacji:
1. Większość mężczyzn bardzo niechętnie korzysta ze szpitali czy klinik leczenia niepłodności w celu przetestowania własnego nasienia. Jest to nie tylko niewygodne, ale często bywa także stresujące (przede wszystkim dlatego, że próbka nasienia musi być „wyprodukowana” przez mężczyznę w klinice).
2. Testy spermy, które są obecne na rynku, nie są miarodajne: mierzą one tylko ogólną ilość plemników, nie zaś faktyczną liczbę prawidłowo poruszających się plemników, co jest najbardziej przewidywalnym czynnikiem możliwości zapłodnienia kobiety.
3. Jacob i Steen mieli nowatorski pomysł na zmierzenie zdolności plemników do pływania i w ten sposób na stworzenie rzetelnego testu męskiej płodności. W 2011 została formalnie powołana spółka MotilityCount Aps, a następnie przedsiębiorca Nicolaj H Nielsen dołączył do zespołu. Tego samego roku spółka pozyskała inwestorów z SEED Capital (największy duński fundusz inwestycyjny dla podmiotów we wczesnym stadium rozwoju), a produkt zdobył pierwsze miejsce w kategorii innowacji na targach Hi11. Później, w październiku 2013, MotilityCount poprzez półfinały EVC Health Tech osiągnął w grudniu 2013 European Venture Summit.
W 2014 roku MotilityCount został dofinansowany z dwóch istotnych źródeł:
1. Overland A/S, którzy są właścicielem Knudsen Plast (specjaliści formowania produktów zdrowotnych z tworzywa sztucznego) postanowili zainwestować w MotilityCount i stali się bardzo ważnym partnerem produkcyjnym.
2. W tym samym czasie Duński Fundusz Rozwoju Rynku przyznał MotilityCount budżet na rozpoczęcie produkcji testów nasienia.
Zespół zarządzający
  • Jacob Mollenbach, dyrektor generalny. Jacob posiada tytuł magistra w dziedzinie nauk rolniczych oraz bogate doświadczenie w branży IVF (In Vitro Fertilisation- zapłodnienie in vitro), zarówno jako manager produktu, jak i kierownik ds. badań i rozwoju K-Systems (dostawca sprzętów IVF).
  • Steen Laursen, CSO (tytuł nadawany w dużych organizacjach osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo). Steen jest doktorem medycyny oraz posiada tytuł magistra w dziedzinie biologii komórki. Ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w branży IVF, pochodzące z wiodących instytucji badawczych. Jest także współwłaścicielem kliniki leczenia niepłodności.
  • Nicolaj H. Nielsen, dyrektor finansowy. Nicolaj posiada tytuł MBA oraz tytuł magistra w dziedzinie marketingu, a także ponad dziesięcioletnie doświadczenie w komercjalizacji nowych technologii. Jest on również współzałożycielem kilku firm IT oraz współautorem kilku biotechnologii.
  • Mogens C. Thomsen, dyrektor sprzedaży. Mogens posiada tytuł MBA zdobyty w Business School w Edynburgu na Uniwersytecie Heriot-Watt w Wielkiej Brytanii oraz dyplom w dziedzinie handlu międzynarodowego i ekonomii zdobyty w Copenhagen Business School. Mogens wnosi ogromne doświadczenie w zakresie dóbr konsumpcyjnych zdobyte na międzynarodowej arenie.
  • Jón Ingi Benediktsson, prezes. Jón posiada tytuł magistra biologii człowieka oraz ponad dwudziestoletnie doświadczenie w dziedzinie nauk przyrodniczych. Jón reprezentuje SEED Capital, które jest największą w Danii fundacją promującą młode projekty, gdzie zajmuje stanowisko dyrektora inwestycyjnego w zespole nauk przyrodniczych.